Що таке Creative Commons

Ліцензії Creative Commons пропонують перевірений часом гнучкий і справедливий підхід до використання об’єктів авторського права у цифровому середовищі. Вони дозволяють авторам та іншим суб’єктам авторських прав самим визначати засади подальшого використання їхніх творів, захищають їх від несанкціонованого використання, і створюють легальне середовище для вільного обміну контентом. Користувачі ж здобувають можливість вільно використовувати цифровий контент за згодою авторів та інших суб’єктів авторських прав.

Низка українських літераторів, музикантів, науковців, освітян, та інших творців контенту активно практикує вільне поширення своїх творів в інтернеті. Вони прагнуть самі визначати міру захисту своїх творів і умови їх використання. Міжнародне законодавство про авторське право, до якого приєдналася Україна, не створює перешкод для такої діяльності. Ми прагнемо ввести ліцензії Creative Commons у правове поле України.

Creative Commons – це неприбуткова організація, яка прагне полегшити використання та створення похідних творів, дотримуючись авторських прав. Вона надає вільні ліцензії та інші юридичні інструменти для творців, які самі визначають чим ділитися, а що охороняти. Creative Commons запропонували золоту середину між «усі права застережені» та «жодні права не застережені» – «деякі права застережені». Детальніше про ліцензії читайте тут.

Найпоширеніші запитання про Creative Commons

Сергій Токар переклав українською відповіді на найпоширеніші запитання про ліцензії, юридичні та технічні засоби Creative Commons:

Про Creative Commons

 Загальна інформація про ліцензії

Для ліцензіарів

Вибір ліцензії

 Права, інші за авторські

Бізнесмоделі

Зауваження та доповнення до ліцензії

Після ліцензування

Про Creative Commons

Що таке Creative Commons і чим ми займаємось?

Creative Commons — всесвітня некомерційна організація, котра допомагає у розповсюдженні та подальшому використанні творчості та знань шляхом надання вільних юридичних засобів. Наші правові інструменти допомагають тим, хто заохочує подальше використання своїх творів, пропонуючи їх використовувати під низкою стандартизованих умов; а також тим хто хоче творчо використовувати твори . Наша мрія —допомогти людям усвідомити весь потенціал інтернету. Creative Commons має партнерів по всьому світу, які допомагають забезпечити дію наших ліцензій на міжнародному рівні та виконують просвітницьку функцію щодо нашої праці.

Creative Commons найвідоміша завдяки своїм ліцензіям, але наша робота поширюється за межі розповсюдження вільних ліцензій. Creative Commons пропонує легальні механізми та технічні засоби, які полегшують розповсюдження та відкриття творчих робіт: СС0, котрі дозволяють суб’єктам авторських прав передати свою твори у суспільне надбання, до того як минуть строки охорони об’єктів авторського права, і Public Domain Mark, які дозволяють помітити твір як об’єкт всесвітнього суспільного надбання. Ліцензії Creative Commons, та механізми були створені спеціально для роботи у всесвітній мережі, що робить контент, який пропонується на умовах цих ліцензій, легким у пошуку, відкритті та використанні.

Для більш детальної інформації про Creative Commons: наш головний веб-сайт містить вичерпну інформацію про організацію, її співробітників, раду директорів, історію та прихильників. Також Ви можете ознайомитись з надихаючими прикладами того, як ліцензії та механізми Creative Commons були задіяні у розповсюджені творів та підтримці інноваційних бізнесмоделей. Ви також можете знайти регулярно оновлювану інформацію про Creative Commons на нашому блозі.

Чи Creative Commons виступає проти авторського права?

Безумовно ні. Creative Commons —це ліцензії, які базуються на нормах авторського права та які залежать від нього. Без авторського права, ліцензії не будуть працювати. Ліцензії Creative Commons —це правовий засіб, використовуючи який автори та інші власники авторських прав можуть надати певний об’єм прав будь яким особам, зберігаючи решту. Ті, хто хочуть зробити свої твори доступними для громадськості, але обмежити наданий обсяг прав, можуть застосовувати ліцензії Creative Commons . Ті, хто хочуть зберегти за собою весь комплекс авторських прав – не повинні використовувати ліцензії Creative Commons.

З урахуванням вищесказаного Creative Commons визнає необхідність реформування інституту авторського права, та багато членів спільноти Creative Commons є активним учасниками руху за реформування авторського права. Для отримання додаткової інформації дивитесьнашу заяву на підтримку реформи авторського права.

Що означає «Деякі права застережені»?

Авторське право надає авторам масу виключних прав на їхні твори. Загалом ідеться як мінімум, проправо на відтворення, розповсюдження, демонстрацію, та право на адаптування. Правовласники часто використовують фразу «Усі права застережені», щоб продемонструвати, що вони зберігають усі права, надані їм авторським правом. Після завершення строку дії авторського права правовласник вже не може заважати іншим користуватися цим твором, за винятком дій, щодо немайнових прав автора на твір. Ліцензії Creative Commons пропонують авторам повний спектр інструментів між «збереженням усіх прав» та «відмовою від усіх прав» (перехід об’єкта авторського права у суспільне надбання), підхід, який ми називаємо: «Деякі права застережені».

Чи може Creative Commons надати правничу консультацію щодо їхніх ліцензій чи інших механізмів, або допомогти з правозастосуванням ліцензій Creative Commons?

Ні! Creative Commons не є юридичною фірмою і не надає юридичних консультацій або послуг. Creative Commons є, радше, сервісом «самообслуговування», який безоплатно надає всім структуровані юридичні документи для використання. Ця сторінка з найпоширенішими запитанням надає відповіді на запитання, які можуть виникати. Також існує більш спеціалізована інформація, доступна на цих сторінках:

Інструкції для авторів

Інструкції для авторів похідних творів

Найпоширеніші запитанні про данні

Різниця між версіями ліцензій Creative Commons

Різниця між адаптованими ліцензіями попередніх версій

Найпоширеніші запитанні про Public domain mark

Найпоширеніші запитання про CC0

Creative Commons надає інформацію про її ліцензії та інші інструменти, але ця інформація необов’язково може стосуватися Вашої конкретної ситуації і ніколи не повинна сприйматися як правова порада.

Якщо Вам потрібна правова консультація щодо ліцензій Creative Commons та інших інструментів, ми радимо звернуться до представника у Вашій країні. Представники Creative Commons у Вашій країні пов’язані зі спільнотами правників у сфері права інтелектуальної власності. Ми також пропонуємо список юристів та організацій, які позиціюють себе як такі, що бажають надавати іншим інформацію щодо питань, пов’язаних з Creative Commons. Однак, будьласка пам’ятайте, що Creative Commons не пропонує, не посилається і не схвалює чи рекомендує когось із цього списку.

Чи Creative Commons збирає чи відстежує твори, ліцензовані під Creative Commons?

Ні, Creative Commons не збирає контент і не відстежує ліцензовані твори. Однак, Creative Commons надає технічні засоби, які допомагають вільно шукати твори, ліцензовані під Creative Commons, і ті, щодо яких були задіяні інші юридичні інструменти. Існує багато інших пошукових сервісів, які мають подібні до нашого пошукові механізми. «Пошук СС» —це механізм, розроблений Creative Commons, який дозволяє шукати у мережі Інтернет твори, які поширюються під ліценціями Creative Commons.

Яка функція кнопок Creative Commons?

Кнопки Creative Commonsце найпростіший спосіб повідомити про основні дозволи, які стосуються творів, що розповсюджуються під ліцензіями Creative Commons. Автори та правовласники, які розповсюджують свої твори під Creative Commons , можуть завантажити та застосувати ці кнопки, щоб заздалегідь сповістити інших користувачів стосовно обсягу прав що надається щодо цього твору. Коли твір пропонується онлайн, ця кнопка зазвичай дає посилання на короткий виклад ліцензії Creative Commons(у якому, в свою чергу, є посилання на повну версію ліцензії «для юристів»).

Чи можу я використовувати логотип та кнопки Creative Commons?

Так, Ви можете завантажити версії логотипу Creative Commons з великою роздільною здатністю та використовувати їх у Вашому творі чи вебсайті, за умови погодженні з умовами використання. Між іншим, якщо Ви використовуєте логотип на вебсайті, або у Вашому творі, Ви не повинні видозмінювати логотип ні в який спосіб, наприклад: Ви не можете змінювати шрифт, пропорції, або кольори. Кнопки Creative Commons , назву та корпоративний логотип (літери «СС» у колі) є торговельними марками Creative Commons. Ви не можете використовувати їх у спосіб, недозволений нашими правилами, якщо у Вас немає письмового дозволу. Це означає, що Ви не можете (без нашої згоди) друкувати свої особисті кнопки чи футболки, використовуючи логотипи Creative Commons , хоча ви можете придбати їх в магазині Creative Commons.

Мені подобається Creative Commons. Як я можу допомогти?

Ви можете підтримати Creative Commons шляхом переказу грошової допомоги через нашу сторінку підтримки. Якщо Ви перекажете 50 доларів США, або більше, Ви отримаєте спеціальне видання футболки Creative Commons. Грошова допомога та інформація для доставки можуть бути передані через сервіс «PayPal», або банківською карткою. Ви також можете підтримати Creative Commons завітавши до нашого магазину.

Creative Commons завжди рада зворотному зв’язку з Вами, який ви можете здійснити, надіславши електронного листа на адресу info@creativecommons.org. Ви також можете брати участь у дискусіях Creative Commons (через списки розсилок) та поширювати свої відгуки та ідеї через наші форуми.

Якщо Ви розробник програмного забезпечення, системний адміністратор, або якщо маєте іншу технічну кваліфікацію, будьласка приєднуйтесь до нашої спільноти розробників і допоможіть у створенні механізмів, що будують спільноти.

Нарешті, один із найкращих способів підтримки Creative Commons є підтримка наших ідей і проектів. Стежте за нашим блогом і дізнавайтеся про всі поточні задачі, до рішення яких Ви можете долучитися і поширити інформацію, відстоюйте ідею вільного і відкритого ліцензування у вашій спільноті!

Чому Creative Commons запроваджує щорічну акцію по збору коштів? Для чого потрібні ці гроші та куди вони йдуть?

Creative Commons є всесвітньою некомерційною організацією, яка допомагає розповсюджувати і використовувати творчість і знання за допомогою юридичних інструментівз прихильниками з усього світу, які допомагають зробити так, щоб наші ліцензії працювали скрізь і привертають увагу суспільства до нашої роботи. Наші інструменти безоплатні і наша присутність глобальна.

Для того щоб

  • продовжувати розробляти наші ліцензії і наші механізми передачі творів у суспільне надбання, щоб бути впевненими, що вони юридично та технічно сучасні по всьому світу,

  • допомагати авторам застосовувати ці інструменти на вебсайтах на основі передових методів і індивідуального підходу,

  • запровадити ліцензування під Creative Commons на провідних платформах розповсюдження контенту,

  • покращити пошук ресурсів ліцензованих під Creative Commons,

  • відстоювати ліцензії Creative Commons та відкриті політики у сфері освіти, науки, культури та

  • міріади інших дій, які ми забули назвати, такі як щоденні нудні, але необхідні операції з підтримки функціювання організації

нам потрібні гроші, щоб все це робити! Для більш детальної інформації, будь ласка, ознайомтесь з нашим Річним звітом.

Creative Commons завжди покладалася на великодушність фізичних і юридичних осіб, щоб фінансувати свої поточні потреби. Підтримка громадськості для нас надзвичайно важлива, бо саме автори та користувачі матеріалів Creative Commons роблять наші інструменти актуальними у цифрову епоху. Вони залежать від інструментів та сервісів, які пропонує Creative Commons, інструментів та сервісів що дають змогу повторно використовувати та реміксувати велику кількість відкритих творів, доступних на Wikipedia, Flickr, SoundCloud, Vimeo, ‎Europeana, MIT OpenCourseWare, the Public Library of Science, Al Jazeera, іYouTubeце якщо навести декілька прикладів. Багато людей пожертвували Creative Commons 10, 25 чи 50 доларів, для того, щоб підтримати нашу діяльність, щоб ми могли надавати наші інструменти і сервіси безкоштовно, як неприбуткова організація. Чим більше люди жертвуютьCreative Commons, тим більш незалежною вона буде.

Загальна інформація про ліцензії

Що таке ліцензії Creative Commons?

Ліцензії Creative Commons запроваджують легкий спосіб керування виключними правами, що надаються автоматично у момент створення об’єкта авторського права. Наші ліцензії допомагають поширювати та повторно використовувати твори на гнучких правових засадах. Creative Commons пропонує базовий набір з шести ліцензій, які відповідають авторському праву. Зважаючи на те, що немає одної єдиної «Ліцензії Creative Commons», дуже важливо знати котру з шести ліцензій Ви застосовуєте до Вашого твору, і яку з шести ліцензії було застосовано до твору, який Ви бажаєте використати, та в обох випадках знати конкретну версію ліцензії.

Усі наші ліцензії потребують, щоб користувачі зазначали авторство твору (BY), коли матеріал використовується або поширюється. Деякі ліцензіари обирають ліцензію “Із зазначенням авторства”, яка вимагає зазначення авторства як єдину умову подальшого використання твору. Інші п’ять ліцензій суміщають зазначення авторства (BY) із одним, або більшою кількістю елементів (всього їх чотири): Некомерційна (NC), яка забороняє використання твору з комерційною метою; Без похідних творів(ND), яка забороняє створення похідних творів, Розповсюдження на тих самих умовах(SA) яка вимагає, щоб похідні твори розповсюджувались під тією ж ліцензію, що і оригінал.

Ліцензії Creative Commons можуть застосовуватись до будь-яких творів: освітніх ресурсів, музики, фотографій, баз даних, державної і публічної інформації, та інших творів. Єдина категорія творів, до яких ми не рекомендуємо застосовувати ліцензію Creative Commonsце комп’ютерні програми та обладнання. Ви також не повинні застосовувати ліцензії Creative Commons до творів, які більш не охороняються авторським правом, або які вже знаходяться у суспільному надбанні. До тих творів, що знаходяться у всесвітньому суспільному надбанні, ми рекомендуємо застосовувати відмітку Public Domain Mark.

Як працюють ліцензії Creative Commons?

Ліцензії Creative Commons працюють лише стосовно творів, щодо яких діє авторське право і тільки тоді, коли окремий вид використання у випадку незастосування ліцензій Creative Commons був би заборонений авторським правом. Зважайте, що остання версія ліцензій Creative Commons діє щодо прав, які схожі з авторським, — йдеться про суміжні права та sui generis права стосовно баз даних. Ознайомтесь зі сферою дії ліцензій. Це означає, що правила та умови ліцензії Creative Commons не застосовуються у випадках, коли діють виключення з авторського права та суміжних прав, а також умови ліцензії не застосовуються щодо об’єктів, що знаходяться у суспільному надбанні.

Це також означає, що ліцензія Creative Commons не накладає обмежень на використання твору, якщо ці обмеження не встановлюються авторськими чи суміжними правами. Цей момент (та інші) відрізняють ліцензії Creative Commons від інших відкритих ліцензій, таких як ODbL і ODC-BY, що встановлюють договірні умови та обмеження на подальше використання баз даних в юрисдикціях, де немає пріоритету умов договору над нормами авторського права та суміжних прав.

Усі ліцензії Creative Commons є невиключними: автори та правовласники можуть вступати в інші ліцензійні правовідносини стосовно того ж самого твору у будьякий час (часто це називають мультиліцензування). Однак, ліцензії Creative Commons є невідкличними, якщо ця ліцензія була вже надана, то термін її дії може зупинити лише порушення умов використання ліцензіатом, але тільки у правовідношеннях з цим ліцензіатом.

Також існують відео та комікси, які візуально демонструють як працюють ліцензії Creative Commons.

Яка версія ліцензій Creative Commons найостанніша?

У листопаді 2013 року, Creative Commons оприлюднила 4.0 версію своїх ліцензій. Ці ліцензії є найостаннішими, серед усіх ліцензій які пропонує Creative Commons, та саме ці ліцензії є рекомендованими. Ви можете прослідкувати хід розвитку ліцензій на сторінці з версіями ліцензій. 4.0 були створені, щоб бути діючими в усьому світі, та переклад яких буде офіційно доступний після публікації.

Чи Creative Commons зачіпає виключення з та обмеження авторського права, такі як сумлінне використання?

Ні. За своєю концепцією, ліцензії Creative Commons не зменшують, не обмежують, не забороняють ніякі свободи, які передбачені авторським правом. Якщо Ваше використання твору, ліцензованого під Creative Commons, буде дозволятися обмеженням авторського права ширше, ніж це передбачено в умовах Creative Commons —Ви можете не слідувати умовам Creative Commons. Це є фундаментальним принципом ліцензій Creative Commons.

Хто надає дозвіл на використання твору, пропонованого під ліцензією Creative Commons?

Наші ліцензії та правові інструменти можуть використовуватися будьякою особою, яка має авторське право щодо об’єкту авторського права. У більшості випадків, але не завжди, — це автор.

Creative Commons надає ліцензії та правові інструменти суспільству безкоштовно, та не вимагає від авторів чи правовласників реєстрації, для того, що ліцензії працювали. Це означає, що Creative Commons не вимагає спеціального повідомлення стосовно того, хто використовує її ліцензії та для яких потреб. Також Creative Commons не має ніяких механізмів, які б дозволили зв’язатися з авторами, в обхід тих, що доступні публічно. Creative Commons не має повноважень, щоб надавати дозвіл від імені тих осіб, та також немає повноважень керувати їх правами на користь інших осіб.

Якщо Ви бажаєте отримати більший обсяг прав стосовно твору якогось автора, ніж той, який був наданий ліцензію Creative Commons, або якщо ви не впевнені що дія, яку ви бажаєте здійснити, дозволена ліцензію —Ви маєте зв’язатися з правовласником.

Чи ліцензії Creative Commons визнаються судами?

Ліцензії Creative Commons були створені для того, щоб бути діючими по всьому світу, та були визнанні у судах у різних юрисдикціях. Наскільки це відомо Creative Commons, ліцензії ніколи не були визнані недіючими чи некоректними.

Ліцензії Creative Commons містять автономність положень договору, тобто застереження про дійсність договору у разі недійсності якоїнебудь з його частин / статей. Це дозволяє судам визнати недійсним деяке положення, якщо воно буде визнано нікчемним, та застосувати інші положення договору, яких це не стосується.

Що трапиться, якщо хтось використає ліцензію Creative Commons стосовно мого твору без моєї згоди та дозволу?

Creative Commons попереджає потенційних ліцензіарів про те, що вони мають володіти усім комплексом виключних прав, щоби ліцензувати свій твір. Якщо це не відбулося і хтось помітив Ваш твір як ліцензований під ліцензією Creative Commons без Вашою згоди —Ви маєте зв’язатись із цією особою та попросити її забрати посилання на ліцензію Creative Commons з Вашого твору. Ви також можете звернутися до юриста. Creative Commons не є юридичною фірмою та не можете представляти Вас, чи давати юридичні консультації, але існують юристи, які презентують себе як такі, що зацікавлені представляти інтереси людей стосовно справ, щодо ліцензій Creative Commons.

Що таке міжнародна (неадаптована) ліцензія Creative Commons, і чому Creative Commons пропонує адаптовані ліцензії?

Однією з цілей Creative Commons є те, щоб бути впевненими у тому, що усі наші інструменти працюють у всьому світі, щоб будьхто міг розповсюджувати свій твір у всьому світі на єдиних умовах. Для цього, Creative Commons пропонує базовий набір з шести міжнародних (раніше званих «неадаптованих») ліцензій, які були складені на основі різних міжнародних договорів про авторське право, максимально беручи до уваги особливості, що існують у різних юрисдикціях. Остання версія (4.0) була створена з особливою увагою на необхідність міжнародного правозастосування.

Для версій 3.0 та старіших, Creative Commons також пропонує адаптовані версії своїх шести базових ліцензій для різних юрисдикцій (які здебільшого створені для конкретних країн, але не завжди). Ці адаптовані ліцензії базуються на міжнародній версії ліцензій, але вони були модифіковані під нюанси та реалії правових термінів та положень, правотворчих традицій та мов. Адаптовані ліцензії та міжнародні ліцензії створені, щоби бути юридично ефективними повсюди. Creative Commons сподівається, що для ліцензій версії 4.0 адаптація буде не потрібна.

Creative Commons рекомендує, щоби Ви скористалися перевагами поліпшень версії 4.0, які викладені на спеціальній сторінці з історією версій, хіба тільки не існує умов, в зв’язку з якими Вам буде потрібна адаптована версія.

Чи можу я включати твір, який ліцензовано під CC BY, у статтю Вікіпедії, навіть якщо вона використовує ліцензію CC BY-SA?

Так! Твори, ліцензовані під СС BY можуть бути інкорпоровані в твори, які ліцензовані під CC BY-SA. Наприклад, Ви можете інкорпорувати CC BY фотографію у статтю Вікіпедії, якщо Ви маєте авторські права на неї, вказали авторство, та здійснили всі умови CC BY. Прочитайте докладніше про ці ліцензії.

Чи можуть уряди або міжурядові («IGOs») організації використовувати ліцензії Creative Commons?

Так, будьхто може використовувати ліцензії Creative Commons для своїх творів, у тому числі уряди та міжурядові організації. Існує низка таких організацій, що вже використовують ліцензії Creative Commons щодо своїх творів. Використання ліцензій пояснюють по-різному, , найчастіше це робиться через бажання максимізувати вплив і корисність творів для освітніх та інформаційних цілей, та з метою підвищення прозорості.

Ліцензії Creative Commons мають необхідні властивості, які роблять їх найліпшим вибором серед усіх ліцензій. Ліцензії Creative Commons стандартизовані та забезпечують взаємодію, тому твори, опубліковані різними творцями, під одною й тією ж ліцензією, можна перекладати, модифікувати, упорядковувати та міксувати без деяких правових бар’єрів, в залежності від того, яка ліцензія була застосована. Ліцензії Creative Commons також машиночитані, що дозволяє легко знаходити твори під Creative Commons через пошукові сервіси, такі як Google. Ці особливості максимізують поширення, подальше використання та вплив творів, опублікованих урядами та міжурядовими організаціями.

Ми заохочуємо всіх користуватися версією 4.0, яка діє по всьому світу, і яка може використовуватися як фізичними особами, так і організаціями, але також існує адаптована версія 3.0 спеціально для міжурядових організацій. Читайте докладніше про те, як уряди та міжурядові організації ефективно використовують ліцензії Creative Commons та правові інструменти, рекомендації із використання наших ліцензій, і про те, як вони працюють в контексті використання міжурядовими організаціями.

Для ліцензіарів

Вибір ліцензії

Про що я повинна подумати, перш, ніж застосовувати ліцензію Creative Commons?

Застосування ліцензії Creative Commons до Вашого твору —це серйозне рішення. Коли Ви її застосовуєте, Ви даєте дозвіл будь-кому використовувати Ваш твір на весь термін дії авторського права та суміжних прав.

Creative Commons перерахувала кілька речей, у яких Ви повинні пересвідчитися перш, ніж застосувати ліцензії Creative Commons, кілька речей, які впливають на Вашу здатність застосовувати ліцензії Creative Commons як такі. Найважливішими є:

  • Чи цей твір є об’єктом авторських прав? Якщо ні, чи є він об’єктом суміжних прав, або прав sui generis, які стосуються баз даних? Ліцензії Creative Commons не застосовуються до творів, які перебувають у суспільному надбанні. Різні країни мають різні правила передачі творув суспільне надбання.

  • Чи Ви володієте твором, до якого Ви бажаєте застосувати ліцензію?. Якщо ні, чи Ви маєте права та повноваження вчиняєте дії по ліцензування під однією з ліцензії Creative Commons? Ви не повинні ліцензувати матеріал, щодо якого у Вас немає прав та повноважень щодо ліцензування.

  • Чи Ви пам’ятаєте, що ліцензії Creative Commons є невідкличними? Ви можете припинити пропонувати твір під ліцензією Creative Commons у будьякий час, але Ви не зможете впливати на твір, що вже увійшов у обіг (кожен конкретний ліцензіат може втратити свої права, після порушення умов ліцензії, але це не впливає на постійне використання іншими ліцензіатами).

  • Чи Ви є членом організації з колективного управління правами (по збору авторських відрахувань)? Якщо так, Ви маєте бути впевненим у тому, що маєте достатньо прав, щоб ліцензувати твори під Creative Commons.

  • Завжди ознайомлюйтесь з умовами та правилами щодо конкретної ліцензії яку Ви бажаєте використати. Крім того, існують деякі правила, що відрізняються у попередніх версіях ліцензій (і у версії 4.0), або у адаптованих ліцензіях. Такі положення як «вибір права» можуть вплинути на вибір бажаної ліцензії.

Як мені вирішити, яку ліцензію обрати?

Якщо Ви не впевнені, яка ліцензія більш підходить до Ваших потреб, існує багато ресурсів, які допомагають правовласникам в обранні правильної ліцензії Creative Commons.Creative Commons Австралія розробила схему, яка може допомогти обрати Вам правильну ліцензію. Creative Commons також зібрала низку прикладів, які демонструють, як різні види ліцензій підходять для різних ліцензійних стратегій. Ви також можете ознайомитись з прикладами тих, хто вже застосував ліцензію Creative Commons. Спільнота Creative Commons може відповісти на запитання, які у Вас виникають, або вже навіть розмістила відповідь на запитання, які Ви бажаєте поставити. Списки розсилок та архіви дискусій можуть бути корисними ресурсами.

Нарешті, Ви також можете проконсультуватися та отримати пораду в юриста, щодо ліцензії, яку Ви потребуєте.

Чому я повинна використовувати останню версію ліцензії Creative Commons?

Остання версія ліцензії Creative Commons — це версія 4.0. Ви повинні використовувати останню версію, щоб скористатися поліпшеннями, які викладені на сторінці з історією версійCreative Commons. Зокрема 4.0 позиціонується як така, що найбільш пристосована до міжнародного використання, та передбачає різні ситуації, включаючи поширення даних.

Що робити, якщо ліцензія Creative Commons не була адаптована до моєї правової системи?

Ліцензії Creative Commons призначені для дії по всьому світу. Якщо у Вас немає особливої підстави використовувати адаптовану версію, ми рекомендуємо міжнародну версію. 4.0 буде підтримувати офіційні переклади міжнародної ліцензії для тих, хто хоче використовувати ліцензії на іншій мові.

Після опублікування версії 4.0, організація Creative Commons не заохочує проекти з адаптації, і заморозила всі чинні проекти адаптацій до невизначеної дати у 2014-му році. Creative Commons перегляне необхідність адаптації у майбутньому.

Яку ліцензію мені обрати —міжнародну чи адаптовану?

Ми рекомендуємо використання міжнародної ліцензії 4.0. Це найсучасніша версія, яка була складена після низки консультацій із нашими секціями по всьому світу, і вона була складена щоб діяти по всьому світу. Сьогодні немає адаптацій 4.0, і поки що не планується.

Усі адаптовані ліцензії —це ліцензії 3.0 чи старіші. Ліцензіари, що використовують ці ліцензії позбавляються вигоди від поліпшень, які були зроблені у ліцензіях версії 4.0. Навіть не враховуючи поліпшення зроблені у версії 4.0 — існує ще низка підстав, за якими міжнародні ліцензії кращі для правовласників, ніж попередні, навіть адаптовані. Як організація, Creative Commons ліцензує весь свій контент під міжнародною ліцензією тому, що, серед інших причин, міжнародні ліцензії є за своєю суттю юрисдикційнонейтральними і, незважаючи на це, вони ефективно діють по всьому світу. Нейтральна природа міжнародних ліцензій приваблює багатьох людей та організації використовувати ці ліцензії у глобальних проектах, які перетинають політичні кордони. Нарешті, важливо знати, що деякі з адаптованих ліцензій мають у собі положення про колізію закону, що може бути небажаним для Ваших потреб.

Однак, деякі правовласники досі обирають ліцензію, адаптовану під їхнє національне законодавство тому, що вважають, що їхні потреби не відображені у міжнародних версіях ліцензій. Якщо ліцензії були адаптовані під Вашу юрисдикцію, і Ви відчуваєте, що ці ліцензії більш підходять під Вашу ситуацію —тоді Ви можете їх використовувати.

Ви можете скористатися нашою базою юрисдикцій, щоб порівняти міжнародні та адаптовані ліцензії, та інші моменти, такі, як чи адаптовані ліцензії мають у собі положення про вибір права та арбітражне застереження.

Чому я повинна використовувати допоміжний «обирач ліцензій»? Що буде, якщо я цього не зроблю?

Від ліцензіарів не потребується використання «обирача ліцензій» Creative Commons або повідомлення про себе, або про твір, щодо якого застосовується ліцензія Creative Commons . Але, використання «обирача ліцензій» дає змогу ліцензіарам отримати переваги «мачиночитаного» шару ліцензії Creative Commons . Наш машиночитаний код дає змогу поліпшити пошук Вашого твору, тому, що цей код дозволяє програмам, пошуковим механізмам та іншим програмним інструментам знаходити твори, ліцензовані під ліцензією Creative Commons Цей код також полегшує зазначення авторства: коли користувач клікає на кнопку СС, яка розміщена на сайті, він буде скерований до HTML коду, за допомогою якого можна «скопіювати» та «вставити» щоб зберегти зазначення авторства.

Як мені застосувати ліцензію Creative Commons до свого твору?

Для свого твору у мережі: оберіть ліцензію, яка більш підходить для Вашого твору в «обирачі ліцензії» Creative Commons , потім слідуйте інструкціям, як вставити HTML код. Код автоматично генерує кнопку ліцензії СС та підтверджує, що матеріал розповсюджується під ліцензією Creative Commons. Якщо ви ліцензуєте тільки частину твору (наприклад, якщо ви ліцензували під Creative Commons лише відеоряд у відеозаписі, а пісню ліцензували під іншою ліцензією), переконайтесь, що Ви зазначили, яку саме частину Ви ліцензували під Creative Commons. HTML код також буде включати метаінформацію, яка дозволяє пошуковими системам виявляти твір.

Для оффлайнтвору: визначтеся, яку саме ліцензію Ви бажаєте застосувати до Вашого твору та (а): помітьте його як «Цей твір було ліцензовано ліцензією Creative Commons [вставте опис яка сама ліцензія]. Щоб подивитись копію ліцензії, завітайте до [вставте лінк]; або (б) вставте запропоновану кнопку ліцензії та те ж твердження і URL посилання.

Для інших платформ: Багато медіаплатформ, такіх як Flickr, YouTube, або SoundCloud мають вбудований механізм ліцензування Creative Commons, який дозволяє користувачам застосовувати ліцензії Creative Commons до своїх творів. Користь від використання цього функціоналу в тому, що він дозволяє користувачам знайти цей контент через пошукові системи цієї платформи. Якщо платформа, на яку ви завантажуєте свій контент, не підтримує ліцензування під Creative Commons, Ви все одно можете ідентифікувати свої твори у текстовому описі під Вашим контентом.

Юридично, усі ці три варіанти юридично рівні. Існує тільки одна різниця між оффлайнта онлайн маркування твору —це метаінформація, яка дозволяє знайти твір через онлайн пошукові системи.

Creative Commons пропонує ресурси, які показують як правильному маркувати Ваші твори, та як маркувати ці твори у різних видах медій (.pdf).

Чи я повинна реєструватися у Creative Commons перш, ніж застосувати ліцензію?

Ні! Creative Commons пропонує свої ліцензії, коди та інструменти безоплатно ібез зобов’язань. Ви не повинні реєструватися у Creative Commons, щоб застосовувати ліцензії Creative Commons до творів; ця ліцензія юридично діє з того моменту, як Ви її застосували.

Creative Commons не вимагає ніяких коштів з авторів чи правовласників за реєстрацію використання ліцензії Creative Commons , та Creative Commons немає ніякої бази даних творів, ліцензованих під Creative Commons. Creative Commons також не вимагає реєстрацію твору в національній установі, що здійснює державну політику у сфері прав інтелектуальної власності.

Чого стосуються умови використання ліцензій Creative Commons?

Хоча ліцензії Creative Commons застосовуються до творів (наприклад, фотографій чи романів), умови ліцензії стосуються авторського права ліцензіара у ліцензованому матеріалі. Користувачі отримують дозвіл використанняцих прав у будь-якому медіумі чи форматі. Саме вираження (твір), захищається авторським правом і до нього застосовується ліцензія, а не певний медіум чи формат, у якому твір виражений. Це, наприклад, означає, що ліцензія Creative Commons до оцифрованої копії роману надає дозвіл використання друкованої копії того ж роману на тих самих умовах (хоча Ви купили цей друкований роман у книгарні).

Чи я можу застосовувати Creative Commons до програмного забезпечення?

Ми рекомендуємо не застосовувати ліцензії Creative Commons для програмного забезпечення. Натомість, ми наполегливо рекомендуємо використовувати одну з наявних програмних ліцензій. Ми рекомендуємо використовувати ліцензії, які створила Free Software Foundation, або ті, які позначені як «open source» Open Source Initiative. На відмінну від наших ліцензій, які не оперують поняттями «вихідних код» або «обєктний код», ці ліцензії створили спеціально для застосування до програмного забезпечення. Більшість наших ліцензій не сумісні з GPL, найбільш часто вживаною ліцензією для програм. (Ми працюємо над сумісністю ліцензії BY-SA з GPL у майбутньому; для більш детальною інформації, дивіться сторінку сумісності).

Ліцензії Creative Commons можуть бути застосовані до програмної документації, так само як і до окремих художніх елементів, таких як ігрове мистецтво та музика.

Зазначте, що механізм СС0 до об’єктів суспільного надбання є сумісним з GPL та підходить до програмного забезпечення. Для ознайомлення з детальнішою інформацією, дивіться СС0 FAQ.

Чи можу я застосовувати ліцензії Creative Commons до баз даних?

Так. Ліцензії Creative Commons можуть бути застосовані до баз даних. У ліцензіях 4.0, відповідні sui generis права щодо баз даних ліцензовані під тими ж самими умовами, як і авторські права. Багато урядів та інших організацій використовують ліцензії Creative Commons до інформації та баз даних.

Для детальнішої інформації щодо застосування ліцензій Creative Commons щодо інформації та баз даних, завітайте до наших деталізованих найчастіших запитань про дані.

Чи можна застосовувати ліцензії Creative Commons до логотипів чи торговельних марок?

Організація Creative Commons не рекомендує використання ліцензії Creative Commons до логотипу чи торговельної марки. Хоча логотип і торговельна марка можуть бути захищені авторським на додачу до права права на знак доля товарів і послуг (промислової власності), спеціальні вимоги щодо торгових марок роблять ліцензії Creative Commons непридатним механізмом для їх поширення у більшості випадків. Зазвичай, логотипи та торговельні марки використовуються для ідентифікації походження продукту чи сервісу, або для підкреслення того, що ці продукти чи сервіси відповідають певним стандартам і якості. Дозвіл будькому у подальшому використовувати або модифікувати Ваш логотип або торговельну марку (у контексті авторського права) призведе до Вашої неспроможності обмежити використання Вашого логотипу або торговельної марки. Застосування ліцензій Creative Commons до торговельних марок або логотипів може призвести до втрати Вами усіх прав стосовно цього об’єкта права інтелектуальної власності. Дивіться нижче, стосовно того, як ліцензувати матеріал, який включає в себе торговельну марку, або логотип.

Існує багато інших варіантів, як максимально розповсюдити Ваші логотипи або торговельні марки, водночас зберігаючи свої права на них. Встановлюючи політику стосовно торговельної марки, яка надає лімітовані права на майбутнє використання —може бути однією з альтернатив. Mozilla, Wikimedia, та Creative Commons опублікували правила, які стосуються їхніх торговельних марок, які реалізовують подвійну політику: дозволяють повторне використання і дозволяють зберегти права на торговельну марку.

Чи я можу застосувати ліцензію Creative Commons до твору, який знаходиться у суспільному надбанні?

Ліцензії Creative Commons не можна застосовувати до творів які знаходяться у всесвітньому суспільному надбанні. У ліцензіях Creative Commons чітко визначено, що вони не мають ніякого ефекту щодо накладення якихось заборон до творів, які вже були звільнені від цих заборон. І Ви не можете зняти статус об’єкта суспільного надбання з твору, застосувавши до нього ліцензію Creative Commons. Якщо Ви бажаєте передати Ваш твір у суспільне надбання до закінчення строку дії авторського чи іншого подібного права, використовуйте спеціальний інструмент СС0. Якщо твір вже знаходиться у суспільному надбанні, ви можете відмітити його спеціальною позначкою CC Public Domain Mark.

Слід відзначити, що у деяких випадках, твір може бути у суспільному надбані в одних юрисдикціях, і не бути таким у інших. Наприклад, твори за авторством уряду США знаходяться у суспільному надбанні згідно з авторським правом США, але можуть бути захищеними авторським правом у інших юрисдикціях. Ліцензія Creative Commons, яка була застосована до цих творів, буде діяти (та накладати деякі обмеження) лише у тих юрисдикціях де такий захист ще існує, але не буде діяти у випадках, коли повинно застосовуватись законодавство з авторського права Сполучених Штатів.

Автори також можуть застосовувати ліцензії Creative Commons до творів, які є похідними від творів, що знаходяться у суспільному надбанні, або до тих що є реміксованими творами, базами даних, або колекціями, що включають у собі твір, що знаходиться у суспільному надбанні. Однак, у всіх цих випадках, ліцензія не застосовуються до тих частин твору, які були звільнені від виключних прав згідно з авторським чи подібним правом (є у суспільному надбанні). Ми рішуче закликаємо Вас відмічати твори, що знаходяться у суспільному надбанні, для того, щоб інші могли знати, що вони можуть вільно використовувати їх без якихось юридичних застережень.

Якщо я зробила фотографію іншого твору, який є у суспільному надбанні, то чи я можу застосувати ліцензію Creative Commons до мого фото?

Відповідь на запитання, чи можете Ви застосувати ліцензію Creative Commons до Вашої фотографії, якщо Ваша фотографія має за основу інший твір, залежить від юрисдикції. Загалом, Ваша фотографія повинна мати якісь прояви творчості: особливий фон, освітлення, кут, тощо. За законами США точна фотографічна копія твору, який є у суспільному надбанні, не є об’єктом авторського права, тому що в ній немає первісності (навіть якщо створення цього твору вимагало значних зусиль).

На практиці, якщо Ваша фотографія достатньо творча, у випадках її використання «один в один», люди будуть визнавати її як об’єкт авторського права і слідувати умовам ліцензії щодо нього, не враховуючи такі винятки у дії авторського права, як сумлінне використання твору. Але їм не потрібно буде слідувати умовам ліцензії, якщо вони будуть відтворювати лише ту частину твору, що вже знаходиться у суспільному надбанні. Це пояснюється тим, що Ваше авторське право на твір лише поширюється на твір, який Ви створили, а не на первинний твір.

Права, інші за авторські

Чи можу я використовувати ліцензії Creative Commons, щоб ліцензувати інші, не лише авторські права?

Ліцензії Creative Commonsце ліцензії авторського права, але останні версії ліцензій стосуються також суміжних прав (виконання, передачі (програми) організацій мовлення, фонограм) та прав sui generis на бази даних. Ви можете застосовувати ліцензії Creative Commons версії 4.0 до творів, на які поширюються всі перераховані вище права, навіть якщо ці твори одночасно підпадають під регулювання авторським правом. Зауважимо, що попередні версії ліцензії були значно обмеженіші щодо цих прав. Ви можете завітати до нашої сторінки з версіями ліцензій, щоб дізнатися більше.

Яким чином ліцензії Creative Commons впливають на мої немайнові права?

Загалом, ліцензії Creative Commons зберігають немайнові права в юрисдикціях, де такий правовий захист існує (а він існує не в усьому світі), але дозволяють використовувати твір у спосіб який передбачено у ліцензії, і цей спосіб може у деяких випадках порушувати немайнові права. Якщо Ви застосовуєте ліцензії версії 4.0 до Вашого твору, ви відмовляєтесь від своїх немайнових прав у обсязі, необхідному для будь якої особи, щоб використовувати права, надані ліцензією. Це було передбачено щоб мінімізувати ефект немайнових прав на здатність ліцензіата використовувати твір, і для того, щоб ліцензія працювала у всьому світі. Вимога про зазначення авторства, яка є у всіх наших ліцензіях, існує для того, щоб зберегти немайнові права. Ця вимога повинна виконуватися в усіх юрисдикціях, незважаючи на те, чи визнаються там немайнові права.

Старіші версії ліцензій також мінімізують вплив немайнових прав, але формулювання у цих ліцензіях відрізняється. Адаптовані версії старіших версій ліцензій Creative Commons часто включають формулювання положень про немайнові права у національній правовій системі. Якщо Ви застосовуєте адаптовану версію ліцензій до свого твору —Ви повинні упевнитись у формулюваннях щодо немайнових прав у обраній ліцензії.

Ви також можете порівняти як у різних юрисдикціях відображено положення про немайнові права, або завітати до сторінки з історією версій ліцензій та ознайомитись із тим, як це положення було відображено у ліцензіях Creative Commons.

Чи можу я пропонувати під ліцензією Creative Commons твір, який містить елемент моєї торговельної марки, без ліцензування та без впливу на права щодо торговельних марок?

Так, Ви можете пропонувати матеріал під ліцензією Creative Commons, який містить елемент торговельної марки у якості джерела твору без впливу на права щодо торговельних марок, тому що права на торговельні марки не ліцензуються Creative Commons. Але подібне використання може створити певні непорозуміння, тому Creative Commons рекомендує ліцензіарам, які бажають помітити твір з елементами торговельних марок чи інших брендованих матеріалів як ліцензований під Creative Commons, окремо вказувати що ці елементи не є об’єктом ліцензування Creative Commons. Це можна зробити у повідомлені про авторське право, або позначити приміткою на вебсайті, де цій твір був опублікований.

Ось приклад такої примітки:

«Текст та ілюстрації у цьому документі були ліцензовані компанією Red Hat під ліцензією Creative Commons Із зазначенням авторства — Розповсюдження на тих самих умовах 3.0 Неадаптована (“CC-BY-SA”). . . . Red Hat, Red Hat Enterprise Linux, логотип Shadowman, JBoss, MetaMatrix, Fedora, логотип Infinity, та RHCE є торговельними маркамикомпанії Red Hat, Inc., зареєстрованоїу Сполучених Штатах та інших державах. Для інструкцій із дозволеного використання елементів торговельних марок компанії Fedora завітайте до вебсайтуhttps://fedoraproject.org/wiki/Legal:Trademark_guidelines.»

Як ліцензії Creative Commons впливають на право на особисте життя та його таємницю, право на приватність та інші особисті права?

Якщо Ви застосовуєте останню версію ліцензій (4.0) до свого твору, Ви автоматично погоджуєтесь із відмовою від деяких прав щодо особистого життя та його таємниці, права на приватність та деяких інших особистих прав, які Ви маєте щодо твору, який Ви ліцензуєте, у обсягах, необхідних для здійснення ліцензованих прав.

Наприклад, якщо Ви ліцензували фотографію самого себе, Ви відмовляєтесь від Вашого права на приватність, а також від права на заборону поширення цієї фотографії. (У ліцензіях версії 3.0 та старіших це положення мається на увазі але прямо не викладено). Якщо Ви не бажаєте ліцензувати ці права — Ви не повинні застосовувати ліцензії Creative Commons до твору, якого це стосується.

Якщо існують якісь треті особи, які можуть мати права на особисте життя та його таємниці, права на приватність чи інші особисті права щодо твору —ці права не торкаються актом Вашого використання ліцензії Creative Commons, та особа, яка має бажання використовувати Ваш твір, має, якщо необхідно, отримати дозвіл від таких правовласників на таке використання. Якщо Ви знаєте, що подібні права третіх осіб можуть існувати, бажано щоб Ви зазначили це відповідною приміткою, щоб попередити майбутніх користувачів.

Бізнесмоделі

Чи можу я використовувати ліцензії Creative Commons до копій творів у низькій роздільній здатності і зберігати за собою права на копії з вищою роздільною здатністю?

Ви можете ліцензувати Ваше авторське право чи поширювати Ваш твір під більш, ніж одним комплектом умов. Наприклад, Ви можете опублікувати фотографію на Вашому веб-сайті, але поширювати її копії у високій роздільній здатності лише серед тих, хто заплатив за доступ. Creative Commons підтримує таку практику. Але якщо ідеться про копії з низькою і високою роздільною здатністю одного і того ж твору, дозвіл на використання під ліцензією Creative Commons не обмежується певною копією твору. І якщо хтось отримав копію Вашого твору з високою роздільною здатністю , він може використовувати його на умовах ліцензії Creative Commons, застосованої до твору з низькою роздільною здатністю.

Зважайте, що хоча Creative Commons застерігає від запровадження додаткових умов на використання, ми не можемо заборонити ліцензіарам накладати додаткові обмеження шляхом укладання додаткових угод. У таких випадках ліцензіатам можуть заборонити використання копій із високою роздільною здатністю шляхом додаткових угод, навіть якщо копія з низькою роздільною здатністюпоширюється на умовах ліцензії Creative Commons.

Чи можу я використовувати ліцензію Creative Commons, якщо я є членом організації колективного управління правами?

Автори та інші правовласники можуть узгодити свої дії з організацією колективного управління правами —якщо це потрібно — перш, ніж застосовувати ліцензію Creative Commons до своїх творів. Правовласники, які є членами організації колективного управління правами можуть відмовитись від свого права на отримання роялті відносно таких видів використання, які передбачаються умовами ліцензії, але тільки у тих обсягах, які були дозволені організаціями колективного управління.

Організації колективного управління правами у таких країнах як Австралія, Фінляндія, Франція, Німеччина, Люксембург, Норвегія, Іспанія, Тайвань і Нідерланди отримають від авторів права на створені твори та на ті твори, які будуть створені у майбутньому, та управляють ними, — таким чином організації колективного управління стають правовласниками (у Франції це зветься «mandate (доручення)» на права, але має схожий практичний ефект). Автори у тих юрисдикціях, де діють організації колективного управління правами, можуть не мати змоги ліцензувати свої матеріали під ліцензіями Creative Commons , тому що правовласниками є організації колективного управління. Creative Commons працюють із деякими організаціями колективного управління та запустили пілотні проекти, які дозволяють авторам застосовувати ліцензії Creative Commons у деяких випадках.

Якщо Ви вже є членом організації колективного управління правами і бажаєте використовувати ліцензії Creative Commons , будьласка підтримайте ідею запровадження ліцензування Creative Commons у Вашій організації.

Чи можу я заробляти гроші на творах, які я ліцензувала під ліцензією Creative Commons?

Так. Ми хочемо заохотити авторів і правовласників до експериментів із новими способами просування та продажу своїх творів. Існує декілька можливих варіантів це здійснити.

Ліцензії Creative Commons Некомерційні (NC) дозволяють правовласникам максимізувати розповсюдження твору, зберігаючи при цьому контроль над комерціалізацією творів. Якщо Ви бажаєте зберегти право на комерціалізацію твору, то Ви маєте змогу зробити це обравши ліцензію з Некомерційною умовою. Якщо хтось бажає використовувати Ваш твір з комерційною метою, а ви обрали Некомеційну ліцензію до нього, то ця особа повинна спочатку отримати Вашу згоду на комерційне використання. Як правовласник Ви можете продавати Ваш твір.

Ви також можете використовувати фінансові моделі, які не залежать від використання Некомерційних ліцензій. Наприклад, багато артистів та творців використовують краудфандинг, щоб фінансувати свій твір до того, як оприлюднити його під менш суворою ліцензією. Інші використовують «freemium» моделі, де базовий контент є безплатним, а додатки, такі як відображені на матеріальному носії версії творів і спеціальні допуски до частини сайту «тільки для членів» за плату.

Для більш детальної інформації та для ідей, завітайте до спеціального розділу«The Power of Open presents» із прикладами з життя артистів, підприємців та організацій, що використовують ліцензії Creative Commons.

Зауваження та доповнення до ліцензії

Чи можу я наполягати на точному розташуванні позначки про авторство?

Ні! Ліцензії Creative Commons дозволяють гнучкість у питаннях зазначення авторства в залежності від обставин, значення та контексту, у яких твір повторно використовується. Наприклад, зазначення авторства одне, якщо використовувати твір у пості на блозі, та інше, якщо Ви створюєте відеоремікс. Гнучкість полегшує дотримання умов ліцензіатами та зменшує невизначеність щодо різних видів подальшого використання —зменшуючи ризик того що надмірно обтяжливі та негнучкі умови зазначення авторства будуть просто зневажені.

Чи можу я змінювати положення та умови дії ліцензії?

Так, але якщо Ви змінюєте положення та умови дії ліцензії Creative Commons — Ви більш не можете називати, позначати та описувати цю ліцензію як «Creative Commons» або «CC» ліцензія, також Ви не можете використовувати логотипи Creative Commons, кнопки та інші торговельні знаки щодо модифікованою ліцензії, або творів, ліцензованих під цією модифікованою ліцензією. Майте на увазі, що зміна положень та умов дії ліцензії відрізняється від відмови від зазначених у ліцензії прав або від додавання додаткових дозволів, окрім тих, які зазначені у ліцензії. Ліцензіари завжди можуть це робити, і багато творців це роблять використовуючи протокол СС+, щоб подати сигнал того, що перелік прав та дозволів розширено для ліцензіатів.

Creative Commons не пред’являє претензій до авторського права на текст своїх ліцензій, тому Вам дозволено модифікувати цей текст як завгодно, до того моменту, поки Ви не почнете зазначати таку модифіковану ліцензію як Creative Commons. Але ми не рекомендуємо Вам цього робити. Ми також радимо не модифікувати ліцензії у непрямий спосіб, наприклад через Ваші умови надання послуг. Модифікована ліцензія у більшості випадків не буде співпадати з такою ж немодифікованою версією ліцензії, застосованою до іншого твору. Це не дозволить ліцензіатам використовувати, комбінувати або реміксувати контент під вашою модифікованою ліцензією з іншим контентом, який було ліцензовано під Creative Commons.

Модифікування ліцензії створює неузгодженості, які заважають користувачам та підривають саму ідею публічних стандартизованих ліцензій. Ключовим моментом наших ліцензій є набір стандартизованих дозволів, які видаються заздалегідь і користувачам не потрібно запитувати про дозволи або шукати роз’яснень перш, ніж використовувати твір. Це заохочує обмін і сприяє повторному використанню творів, так як усі знають, чого чекати, і тягар переговорів про дозволи у кожному окремому випадку усунено.

Чи я можу робити вилучення з положень та умов ліцензії?

Так. Ви завжди можете робити виключення із деяких положень та умов ліцензій. Твір, ліцензований під ліцензією Creative Commons, але з додатковими дозволами або деякими вилученими умовами, може бути ліцензовано поряд з іншим твором під тією ж самою ліцензією. Наш протокол СС+запроваджує подібний механізм дозволів та вилучень.

Чи можу я укласти окремі або додаткові умови з користувачами мого твору?

Так! Ліцензії Creative Commons не є виключними. Ліцензіари завжди мають змогу укладати окремі угоди відносно розповсюдження їхніх творів, окремо від ліцензування за допомогою ліцензії Creative Commons. Але, усі ці додаткові заходи не є “CC” або ліцензіями “Creative Commons.

Окремі угоди: Ви можете пропонувати ліцензований твір під іншими ліцензіями на додаток до ліцензії Creative Commons (на практиці це називається «подвійне ліцензування»). Наприклад, Ви бажаєте ліцензувати саундтрек за відеогри під ліцензіями СС та GPL одночасно, — у такому випадку будуть використовуватись однаковий набір положень. Подальший користувач буде обирати ті умови, які йому будуть зручнішими. Або, наприклад, Ви пропонуєте твір під некомерційною ліцензією, і, водночас, пропонуєте комерційні дозволи тим клієнтам, які платять.

Додаткові угоди: Проблема виникає тоді, коді ліцензіари створюють положення та умови які діють не окремо, а як доповнення до умов стандартизованих ліцензій Creative Commons. Ви можете пропонувати окремі положення та умови для інших осіб, але Ви не повинні робити це у спосіб, яким будуть нейтралізовані умови ліцензії Creative Commons.

Виключенням є окремі ситуації, коли дається більше дозволів або робляться вилучення із окремих положень, якщо окрема домовленість змінює або конфліктує з умовами ліцензії Creative Commons, тоді ліцензія, яка виникла у результаті цих змін —більше не буде ліцензією Creative Commons. Щоб уникнути непорозумінь, коли користувачі можуть помилково вважати, що твір ліцензовано під Creative Commons, ми наполягаємо, щоб Ви у таких випадках не використовували наші торговельні марки, назви, логотипи у поєднанні з Вашими індивідуальними ліцензіями.

Ви повинні пам’ятати, що будьякі домовленості, які Ви зробили з іншими особами, мають дію лише у відносинах із цими іншими особами, та не поширюються на тих, хто отримає матеріал ліцензований під Creative Commons. Наприклад, якщо існують якійсь умови, які стосуються відгадувачів Вашого вебсайту, де ви розмістили матеріал, ліцензований під Creative Commons, ці умови торкаються лише відвідувачів вебсайту, але не тих осіб, які отримали копії цього розміщеного на вебсайті твору в іншому місці. Навіть для відвідувачів вашого вебсайту, якійсь окремі положення та умови не стають частиною ліцензії —вони залишаються окремими угодами, та порушення цих умов не є порушенням авторського права.

Після ліцензування

Що відбувається після того, як я запропонувала твір під ліцензією Creative Commons і хтось порушує умови ліцензії?

Ліцензія Creative Commons припиняється автоматично, коли її умови порушуються. Наприклад, якщо подальший користувач твору, ліцензованого під Creative Commons, не запровадить зазначення авторства, яке вимагається при розповсюдженні твору, тоді цей користувач втрачає усі права на використання цього твору і він можете бути притягнутий до відповідальності за порушення авторського права. Ліцензія припиняється по відношенню до того, хто порушив її умови. Незважаючи на це, усі інші користувачі продовжують мати права, даровані ліцензією, але до тих пір, коли вони не порушать умови.

В умовах ліцензій 4.0 зазначено, що лізензіат автоматично отримує усі права назад, якщо він виправить порушення умов у термін до 30 днів.

Якщо ви застосували ліцензію Creative Commons та користувач порушує умови ліцензії, Ви маєте право зв’язатися з цією особою з вимогами про припинення правопорушення, або проконсультуватися з юристом для того, щоб він виступив на вашому боці. Creative Commons не є юридичною фірмою та не може представляти Ваші інтереси або давати правові поради, але існують юристи, хто ідентифікують себе як такі, хто зацікавлені у тому, щоб представляти інтереси клієнта у справах щодо ліцензій Creative Commons.

Що я можу зробити, якщо я запропонувала твір під ліцензією Creative Commons і мені не подобається те, як хтось його використовує?

До того моменту як умови ліцензії виконуються, ліцензіар не має права контролювати те, як матеріал використовується. Але ліцензії Creative Commons мають певні механізми, які дозволяють ліцензіарам обрати варіант, у який вони не будують асоційовані з похідним твором, із яким вони не згодні.

По перше, усі ліцензії Creative Commons забороняють використовувати зазначення авторства у тій формі, яка наводить на думку, що ліцензіар схвалює чи підтримує цей похідний твір. Подруге, ліцензіар може обрати варіант, щоб його не зазначали як ліцензіара, якщо він цього бажає. Потретє, якщо ліцензіару не подобається як його твір було перероблено, ліцензії Creative Commons мають у собі умови, які дозволяють вимагати від ліцензіата видалення зазначення авторства за запитом (У версіях 3.0 та старіших ця умова діє для адаптацій та колекцій, у версії 4.0 це також можна застосувати до неадаптованих творів). Зрештою, будьхто, переробляючи ліцензований матеріал, має зазначити, що оригінал було перероблено. Це гарантує, що зміни внесені до оригінального твору —незважаючи на те, підтвердив їх ліцензіар, чи ні —не будуть асоціюватися з ліцензіаром.

Що мені робити, якщо хтось застосує до мого ліцензованого під Creative Commons твору технічні засоби захисту (такі як DRM)?

Не усі види шифрування або обмеження доступу заборонені умовами ліцензій. Наприклад, відправлення твору за допомогою електронної пошти та кодування його за допомогою відкритого ключа одержувача, не забороняє використання твору одержувачем. Також, обмеження користування якоюсь кількістю користувачів (наприклад, якщо потребується ім’я користувача та пароль для того, щоб увійти на сайт), також не забороняє подальше використання контенту користувачами. Усі ці приклади демонструють, що ці види обмеження ніякою мірою не забороняють користувачуодержувачу користуватись якимось правами, даними ліцензією, включаючи право поширювати контент у майбутньому.

Якщо хтось застосовує технічні засоби захисту щодо Вашого твору, що обмежують користування правами, даними ліцензією (такі як застосування DRМ, що забороняє копіювання), то це порушення умов ліцензії, але не у випадку, якщо Ви обрали варіант надання дозволу окремо.

Якщо я опублікую матеріал під ліцензією Creative Commons в одному форматі (наприклад .pdf), чи можу я заборонити ліцензіатам змінювати його?

Ні. Ліцензії Creative Commons дають дозвіл на використання ліцензованого матеріалу у будьякому форматі, незважаючи на те, у якому форматі він був опублікований. Це актуально навіть у тому випадку, коли ви використали ліцензію Без похідних творів до свого твору. Як тільки ліцензія Creative Commons була застосована до твору в одному форматі, ліцензіати мають право використовувати той самий твір у будьякому форматі без порушення авторського права ліцензіара.

Що буде, якщо зміню своє рішення ліцензувати матеріал під ліцензією Creative Commons?

Ліцензії Creative Commons невідкличні. Як тільки твір було опубліковано під ліцензією Creative Commons, ліцензіати мають право використовувати цей твір, виконуючи умови ліцензії, на весь період дії авторського та суміжних прав. Як ліцензіар, Ви можете зупинити розповсюдження твору під ліцензією Creative Commons у будьякий час, але кожен, хто має доступ до копії твору, може продовжувати розповсюджувати його під умовами ліцензії Creative Commons. Ви не можете відкликати ліцензію, але ліцензії Creative Commons мають механізм, який дарує ліцензіарам можливість попросити інших осіб, що використовують твір, видалили зазначення авторства. Ви маєте ретельно поміркувати перед тим, як обрати ліцензію Creative Commons.

6 Responses to Що таке Creative Commons

  1. […] Ліцензії Creative Commons  дозволяють авторам та іншим суб’єктам авторських прав самим визначати засади подальшого використання їхніх творів, захищають їх від несанкціонованого використання, і створюють легальне середовище для вільного обміну контентом. Ліцензії Creative Commons знайшли застосування в культурі, освіті, науці, урядових і державних організаціях та звукозаписних компаніях. Зокрема, його використвує Вікіпедія, ряд наукових рецензованих журналів,  такі популярні проекти, як Jamendo, Flickr, YouTube. За найскромнішими оцінками за ліцензіями Creative Commons поширюється понад 400 млн творів. […]

  2. […] Ліцензії Creative Commons  дозволяють авторам та іншим суб’єктам авторських прав самим визначати засади подальшого використання їхніх творів, захищають їх від несанкціонованого використання, і створюють легальне середовище для вільного обміну контентом. Ліцензії Creative Commons знайшли застосування в культурі, освіті, науці, урядових і державних організаціях та звукозаписних компаніях. Зокрема, його використвує Вікіпедія, ряд наукових рецензованих журналів,  такі популярні проекти, як Jamendo, Flickr, YouTube. За найскромнішими оцінками за ліцензіями Creative Commons поширюється понад 400 млн творів. […]

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.