Cоціальні інновації і відкритий контент

CDanTJuVIAAt0o9У Києві триває фестиваль соціальних інновацій Ucrazyans. Мета організаторів – міжнародної організації PACT та інтернет-видання Platfor.ma – зібрати разом ініціативи, які рухають Україну вперед.

Як свідчить досвід, рух вперед відбувається значно швидше у відкритій системі. З-поміж прикладів можна навести відкрите програмне забезпечення, відкриті дані, відкриту науку, відкриту освіту і відкриті інновації. Контент, який можна творчо використовувати, набагато цінніший для користувачів, ніж контент закритий.

Ліцензії Creative Commons пропонують легальне середовище для вільного обміну контентом: золоту середину між «усі права застережені» та «жодні права не застережені» – «деякі права застережені». Вони дозволяють авторам та іншим суб’єктам авторських прав визначати засади подальшого використання їхніх творів. Користувачі ж здобувають можливість вільно використовувати цифровий контент.

Один з лекторів фестивалю соціальних інновацій Ucrazyans – дизайнер Ігор Скляревський, який разом із командою однодумців створює нову схему київського метрополітену, систему навігації містом, а також реформує мову, якою комунальні служби спілкуються з мешканцями – використовує ліцензії Creative Commons для своїх проектів. Наприклад, схема швидкісного транспорту Києва поширюється на умовах ліцензії Creative Commons Із зазначенням авторства — Некомерційна — Розповсюдження на тих самих умовах. Користувачі можуть ділитися — копіювати і розповсюджувати матеріал у будь-якому вигляді чи форматі, а також змінювати його — реміксувати, трансформувати, і брати матеріал за основу своїх творів за умов посилання на автора оригінального твору, зазначення внесених змін, некомерційного використання і розповсюдження своїх творів на умовах тієї ж ліцензії, що й оригінал.

Низка організацій і фондів використовує ліцензії Creative Commons у своїй діяльності, а також вимагає цього від грантоотримувачів. Серед них Association for Progressive Communications, Bill & Melinda Gates Foundation, EngageMedia, Ford Foundation, Global Voices, Open Society Foundation, Social Media Exchange (SMEX), William and Flora Hewlett Foundation.

Дізнатися більше про ліцензії Creative Commons можна тут. Обрати одну з шести типових ліцензій можна за допомогою конструктора ліцензій, відповівши на два запитання:

  • Дозволити розповсюдження похідних творів, заснованих на вашому?
    • Так
    • Ні
  • Дозволити комерційне використання вашого твору?
    • Так
    • Ні

На основі ваших відповідей конструктор запропонує варіант ліцензії і згенерує код, який можна скопіювати і вставити у ваш вебсайт, щоб поінформувати користувачів про умови викристання вашого контенту. Або можна просто вказати посилання на умови обраної вами ліцензії.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.